Kolano biegacza

Ruch to zdrowie, ale trzeba do tego podchodzić rozsądnie i z umiarem, dlatego rozpoczynamy publikację cyklu artykułów, które uświadomią naszych czytelników jak robić to tak, żeby zminimalizować ryzyko kontuzji. Materiały otrzymaliśmy z kliniki FitMedica, która specjalizuje się w naszej ulubionej dziedzinie medycyny, czyli ortopedii. Dodatkowo mieści się w... warszawskiej Falenicy przy ul. Bystrzyckiej 59, więc jakby co, zawodnicy Zimowych Biegów Górskich będą mieli bardzo blisko żeby poradzić się specjalistów co i dlaczego boli.

Można także wykiwać ból i skorzystać z oferty prewencyjnej. Odpowiednią reklamę można znaleźć na końcu pierwszego artykułu poświęconego problemowi, na który najczęściej skarżą się biegacze.

Kolano biegacza

Bieganie to ostatnio najbardziej popularna forma aerobowego wysiłku. Obserwujemy warszawskie ulice i widzimy wielu miłośników biegania: kobiety i mężczyźni w różnym wieku i z różnym stopniem kondycji fizycznej. Biegają gdyż pragną dbać o zdrowie i kondycję, inni biegają by zgubić zbędne kilogramy, jeszcze  inni by uczestniczyć w licznych biegach ulicznych, pobijać swoje rekordy i zdobywać medale. I rzeczywiście, ta z pozoru prosta w swej formie aktywność, przynosi wiele korzyści: wzmacnia system krążenia i odpornościowy, poprawia pojemność oddechową płuc, poprawia ogólną wydolność organizmu, przyspiesza metabolizm i pozwala zrzucić zbędne kilogramy oraz zredukować napięcia związane ze stresem. Każdy kto zamierza rozpocząć bieganie zaopatruje się w odpowiedni strój, wygodne buty i aplikację na telefon, pozwalającą mierzyć przebyty dystans, tempo itp. Każdy zazwyczaj też wie, że zaczynamy bieganie powoli, stopniowo zwiększając dystans, i tempo.  Wszystko przygotowane, jesteśmy gotowi. Idziemy pobiegać. Jest przyjemnie. W naszym mózgu wydzielają się endorfiny. Mimo zmęczenia czujemy się wspaniale.

Aż do momentu, kiedy zaczynamy odczuwać ból na zewnętrznej części kolana. Jest tępy, nasila się wraz ze wzrostem natężenia treningu. Pojawia się zarówno podczas zginania jak i prostowania kolana oraz przy nacisku na to miejsce. Występuje też podczas wykonywania ruchów bocznych uda.

Przyczyną tych dolegliwości jest tzw. zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Jest to struktura łącznotkankowa, biegnąca od pośladka i mięśnia napinacza powięzi szerokiej po zewnętrznej stronie uda i przyczepia się poniżej kolana do zewnętrznej części piszczeli. Bierze udział w prostowaniu kolana i odwiedzeniu uda. W wyniku przeciążenia i wzmożonego jej napięcia dochodzi do tarcia o boczny nadkłykieć kości udowej. Największe przeciążenie powięzi daje się odczuć gdy mamy słabe mięśnie pośladków i ud, szpotawość kolan lub różnicę w długości kończyn ale także gdy biegamy po nierównym podłożu i podczas biegania w górę i w dół ( najczęściej podczas zbiegania z górki).

Postępowanie

Gdy zaobserwujemy u siebie opisane objawy nie zwlekajmy, reagujmy od razu. Im dłużej będziemy zwlekać z podjęciem terapii tym dłużej będzie trwał proces leczenia. Najlepiej jest zgłosić się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Zabiegi terapii manualnej są leczeniem z wyboru . W połączeniu z ćwiczeniami rozciągającymi  i ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnia  przynoszą najlepsze efekty.  W pierwszej kolejności skupimy się na rozluźnieniu nadmiernie napiętych tkanek i przywróceniu  im elastyczności. Następnie podejmiemy próbę naprawy zaburzonej biomechaniki ruchu i błędy techniczne powtarzane podczas biegu - wyregulujemy długość kroków, skorygujemy ustawienie stóp i kolan podczas biegu oraz ustawienie tułowia względem reszty ciała. Wyeliminujemy niekorzystne nawyki ruchowe. W niektórych przypadkach pomocne może być też zastosowanie odpowiednich wkładek do butów.

Niekiedy, przy bardzo dużym przeciążeniu, występuje miejscowy stan zapalny na dalszym przyczepie powięzi. Wówczas zalecane są także zabiegi fizykoterapeutyczne jak laser, jonoforeza, krioterapia, fala uderzeniowa, Tens.

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to bardzo częsta przypadłość wśród biegaczy. Pojawiających się pierwszych objawów absolutnie nie należy lekceważyć. W ramach profilaktyki zalecamy wykonywanie solidnej rozgrzewki przed bieganiem oraz kończenie treningu biegowego ćwiczeniami rozciągającymi, które mają za zadanie przywracanie elastyczności tkankom po wykonanym wysiłku.

Osoby biegające bardziej wyczynowo, w momencie pojawienia się dolegliwości, będą niestety zmuszone zrobić sobie kilkutygodniową przerwę  w bieganiu.

Przystępując więc do treningów biegowych warto zadbać o wcześniejsze ogólnorozwojowe przygotowanie, które pomoże uniknąć groźnych i bolesnych kontuzji. Sprawi, że bieganie będzie naprawdę przyjemne i efektywne. 

FitMedica - Specjalistyczne Centrum Zdrowia w Falenicy zaprasza na Trening  Ogólnokondycyjny "Biegaj zdrowo" przygotowujący do biegania oraz na konsultację z fizjoterapeutą w razie wystąpienia wszelkich dolegliwości bólowych.