O portalu

Portal orienteering.waw.pl zajmuje się popularyzacją rekreacji ruchowej związanej z szeroko pojętą orientacją, czyli w towarzystwie mapy, kompasu oraz innych gadżetów zależnych od wybranej formy uczestnictwa. Mapa jest tutaj szczególnego rodzaju rekwizytem i nie chodzi o jej typ, czy też skalę. Najważniejsze na mapie są oznaczenia punktów kontrolnych, które zawodnik ma za zadanie odnaleźć w terenie oraz potwierdzić swoją na nich obecność. Związane jest to najczęściej z koniecznością specjalnego oznaczenia tych punktów w terenie, więc orientację uprawia się zwykle, chociaż nie wyłącznie, w formie zawodów na orientację.

 


Tak wygląda punkt kontrolny na zawodach sportowych, w tym przypadku rowerowych.

 

Skoro orientację uprawia się w postaci zawodów, ważnym składnikiem niniejszej strony jest kalendarz zawodów. Strona skierowana jest głównie do mieszkańców Warszawy i Mazowsza, więc lokalnych zawodów jest w nim najwięcej, chociaż można także znaleźć co ciekawsze propozycje z całej Polski, Europy, a nawet świata. W kalendarzu są zawody bardzo różnego typu, w tym sportowe, długodystansowe, turystyczne, a nawet rajdy przygodowe. Orientację można uprawiać zarówno w lesie, jak i mieście, indywidualnie i w zespole, pieszo, na rowerze, na nartach, a nawet w towarzystwie psa, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W naszym kalendarzu są nawet biegi górskie w Falenicy i Wesołej. Co prawda bez mapy, ale treningowa wentylacja płuc jest bardzo ważna dla osób traktujących uprawianie orientacji bardziej sportowo, niż turystycznie.

Przygodę z orientacją najlepiej zacząć przyjeżdżając na lokalne zawody. Zawsze znajdą się życzliwi entuzjaści, którzy pokażą co i jak oraz podzielą się poradami co dalej. W ramach zachęty poniżej można obejrzeć kilka map z zawodów na orientację.

 


Bieg na orientację w terenie leśnym na dystansie średnim. Trasa dla żwawych pań.

 


Bieg na orientację w terenie miejskim, trasa dla początkujących w zawodach nocnych.

 


Zawody rowerowe na orientację na dystansie sprinterskim.

 


Pieszy maraton na orientację na dystansie 100 km w formie scorelaufu (kolejność potwierdzania punktów kontrolnych ustala sobie zawodnik).

 


Rajd przygodowy, trasa krótka dla zespołów dwuosobowych, czyli ok. 120 km :-)

 


Marsze na orientację na ortofotomapie (mapa w postaci zdjęcia lotniczego). Trasa dla zaawansowanych.