Pod znakiem żółwia

Żółw to najlepszy patron Pucharu Warszawy i Mazowsza w Rowerowej Jeździe na Orientację w dotychczasowej historii patronów, bo jeszcze nigdy tak wcześnie przed zawodami nie miałem wszystkiego gotowego i zapiętego na ostatni guzik. To duża zasługa Adama Wroniaka, który zaprojektował trasy, zaktualizował i dorobił nową część mapy oraz je ładnie graficznie oprawił. Jak to zwykle bywa trasy uległy nieznacznej modyfikacji i jest trochę więcej PK oraz kilometrów do pokonania w terenie, ale ostatecznie to zweryfikują to dokładnie dopiero liczniki uczestników.

Z aktualnym komunikatem technicznym zawodów można zapoznać się tutaj oraz na stronie Pucharu. Zgłoszenia tradycyjnie do piątku, czyli 22 maja, do godziny 17:00. Serdecznie zapraszam.

Comments

No tak piszę, że wszystko

No tak piszę, że wszystko dopięte na ostatni guzik, a tu pamiątkowa naklejka pozostała do zrobienia. Właśnie ją zapisałem w odpowiednim formacie do druku znajdując super żółwika, który jeszcze nie był prezentowany w Komunikacie Technicznym - czyli kolejna gratka dla kolekcjonerów czeka do odebrania w sobotę i niedzielę.

Z tym żółwiem widzę, że jest

Z tym żółwiem widzę, że jest prawda, bo tempo zgłoszeń istnie się do niego upodobniło. No ale mamy dwójkę zawodników właśnie z rodzinnej miejscowości tych przesympatycznych gadów czyli z Żółwina.

A teraz trochę informacji o nich z wikipedii:

Żółwie (nazwa systematyczna nieustalona, zobacz niżej) – rząd owodniowców z gromady zauropsydów (Sauropsida)[1] lub według linneuszowskiej klasyfikacji rząd z gromady gadów (Reptilia). Rząd żółwi dzieli się na 2 podrzędy, 14[2] rodzin i obejmuje 328 gatunków oraz 124 podgatunki żyjące w czasach nowożytnych, tj. od 1500 roku n.e. W tym czasie wyginęło 8 gatunków oraz 2 podgatunki[3].

Charakteryzują się obecnością pancerza chroniącego cały tułów. Wśród żółwi spotyka się gatunki zarówno mięsożerne, jak i roślinożerne, wodne i lądowe. Wszystkie są jajorodne. Zapłodnienie wewnętrzne odbywa się za pomocą narządu kopulacyjnego. Żółwie, pomimo tego iż są mniej zróżnicowane morfologicznie od innych gadów, potrafiły opanować najróżnorodniejsze środowiska poczynając od mórz, a na terenach pustynnych kończąc.

Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, lecz zdecydowana większość to mieszkańcy ciepłej i umiarkowanej strefy wszystkich kontynentów oraz wysp oceanicznych i oceanów. Istnieje kilka gatunków żółwi, które zamieszkują Amerykę Północną, Europę i Australię, gdzie występuje klimat umiarkowany (mroźna zima lub bardzo gorące lato). Gatunki te potrafią przetrwać w takim klimacie, ponieważ zapadają w sen zimowy (hibernacja) lub sen letni (estywacja).

Jedynym żółwiem występującym na terenie Polski w granicach swojego naturalnego obszaru występowania jest żółw błotny. Czasem spotykane są gatunki obce polskiej faunie m.in.: żółw stepowy,żółwiak drapieżny, żółw jaszczurowaty, żółw ostrogrzbiety, żółw grecki, żółw czerwonolicy – zostały one introdukowane[4].

Dział zoologii zajmujący się żółwiami to chelonologia.

Przyjadą Rosjanie i chcą

Przyjadą Rosjanie i chcą potrenować jeszcze po zawodach - może jest ktoś chętny, to przygotuje mapki - nawet w tym samym terenie możemy zrobić ekstra sprincik w sobotę na tzw, deser dla żółwii. W niedzielę też, bo teren jest nowy i wymagający.